قوانین جدید مهاجرت و ملیت در اروپا، مشکل داشتن تابعیت دو گانه برای جوانان خارجی تبار آلمانی

هدف اصلی حکومت اسلامی از اجرای پروژه قبول تابعیت دوگانه، پناهندگانی بودند که با ادعای در خطر بودن جانشان در کشورهای آزاد دنیا از حقوق پناهندگی برخوردار شدند. آمد و شد آزادانه آنها به ایران مدرکی در دست رژیم بود تا به دنیا ثابت کند آنها دروغ گفته اند.


 

به گزارش شبکه خبر مسیحیان فارسی زبان به نقل از صدای آلمان، براساس قوانینی که به تصویب اتحادیه اروپا نیز رسیده است، جوانان دوتابعیتی مقیم آلمان باید تا ۲۳ سالگی میان تابعیت آلمانی و تابعیت کشور والدین یکی را انتخاب کنند. در صورتی که به موقع اقدام نشود تابعیت آلمانی از دست خواهد رفت. برخی از نهادهای آلمانی با این قانون مخالفت می‌کنند.

ابرو اوزون (Ebru Uzun)، دختر ترک‌تبار مقیم آلمان در سالروز ۱۸ سالگی خود نامه‌ای دریافت کرد. در این نامه نوشته شده بود که او باید تا پیش از ۲۳ سالگی میان دو تابعیت خود‌، یعنی تابعیت ترکی و آلمانی یکی را انتخاب کند.

اوزون که دوم آوریل سال جاری ۲۳ ساله می‌شود به دویچه‌وله می‌گوید: «من نسبتا واقع‌بینم و انتخاب خود را کرده‌ام.» وی ادامه می‌دهد: «من زیاد سفر می‌کنم و در حال حاضر در خارج از کشور درس می‌خوانم. با تابعیت ترکی ممکن است مشکلاتی برایم پیش بیاید. او که از پدر و مادری ترک به دنیا آمده در سال ۲۰۱۱ تصمیم گرفت، تابعیت آلمانی را انتخاب کند.

اوزون در حال حاضر در رشته عصب‌شناسی کالج دانشگاه لندن در مقطع فوق لیسانس مشغول تحصیل است. با این همه برای او آسان نیست که پاسپورت ترکی خود را پس بدهد. این دختر ترک‌تبار می‌گوید: «از طرفی این که باید پس بدهم قسمتی از هویت من است و من نمی‌دانم چرا؟ برای دولت آلمان که ضرری ندارد اگر من تابعیت دیگری داشته باشم.»

هزاران جوان آلمانی دوتابعیتی

ابرو اوزون یکی از ۳۳۱۶ جوانی است که با دو گذرنامه در آلمان زندگی می‌کنند و باید امسال میان آنها یکی را انتخاب کنند. این قانون برای کودکانی وضع شده که والدین آنها خارجی‌اند و از اول ژانویه سال ۱۹۹۰ به بعد در آلمان به دنیا آمده‌اند.

این افراد باید تا ۲۳ سالگی میان دو پاسپورت خود یکی را انتخاب کنند. اگر والدین متعلق به یکی از کشورهای اتحادیه اروپا یا سوئيس باشند در این صورت فرزندان مجاز خواهند بود، هر دو گذرنامه را حفظ کنند، البته اگر تا ۲۱ سالگی تقاضایی در این مورد ارائه کرده باشند.  اما اگر گذرنامه دوم به یکی از کشورهای خارج از اتحادیه اروپا تعلق داشته باشد حق برخورداری از دو تابعیت سلب خواهد شد.

در این صورت فرد می‌تواند میان دو گزینه یکی را انتخاب کند. او یا باید تابعیت خارجی را انتخاب کرده و تابعیت آلمانی را پس بدهد، یا باید تابعیت آلمانی را نگه داشته و تقاضای سلب تابعیت از کشور والدین خود را بدهد.

مخالفت برخی نهادهای آلمان

افراد دوتابعیتی تا سالروز ۲۳ سالگی خود فرصت انتخاب خواهند داشت و در صورتی که مدارک لازم را به موقع به مسئولین اعطای تابعیت تحویل ندهند تابعیت آلمانی خود را از دست خواهند داد. برخی از نهادهای مشورتی آلمان نظیر خدمات مهاجرت جوانان سازمان رفاه کارگران (AWO) قصد دارند جلوی چنین مواردی را بگیرند.

هربرت لوکن (Herbert Lücken)، رئیس این نهاد در برمن به دویچه‌وله می‌گوید: «مأموریت ما این است که به مردم بگوییم که اگر به موقع اقدام نکنند تابعیت آلمان را از دست خواهند داد.» او می‌افزاید: «باید تأکید کنیم که اگر کاری نکنی، از پس‌فردا فقط ترک خواهی بود.»

چنین موردی در ماه ژانویه برای یکی از زنان ساکن ایالت هسن پیش آمد. او با وجود درخواست‌های مکرر مسئولان آلمانی به موقع از تابعیت ترکیه‌ای خود چشم‌پوشی نکرد و به گفته مسئولان شهر دارمشتات، در ۳ ژانویه ۲۰۱۳ تابعیت آلمانی خود را از دست داد.

اگر این زن بخواهد دوباره تابعیت آلمان را کسب کند باید مراحل پیچیده ‌اداری را طی کند و شاید هم مجبور به شرکت در امتحان شود. به دلیل بروز چنین مواردی است که بنیاد آلمانی “برتلس‌‌مان” با این مسئله به مخالفت برخاسته است.

اولریش کوبر (Ulrich Kober)، کارشناس مهاجرت این بنیاد می‌گوید، وقتی افراد به خاطر عدم آگاهی یا دیر عمل کردن تابعیت آلمانی خود را از دست می‌‌دهند از نظر امور مربوط به هم‌گرایی (انتگراسیون) این مورد را باید “فاجعه” نامید. وی می‌افزاید: «این هیچ پیام خوبی برای جامعه‌ای باز یا فرهنگی پذیرا محسوب نمی‌شود.»

سازمان رفاه کارگران آلمان از حق برخورداری نامحدود از تابعیت دوگانه حمایت می‌کند. هربرت لوکن از این سازمان می‌گوید: «من خطری در این مسئله نمی‌بینم که افراد دو تابعیت داشته باشند.»

مخالفان برخورداری از دو تابعیت در آلمان بیم آن دارند که دوتابعیتی بودن افراد مسائلی مانند انتقال مجرمان به کشور مبدأ را دشوار کند. برخی نیز مسائلی خصوصی مانند طلاق را پیش می‌کشند و می‌گویند، اگر فرد دو تابعیت داشته باشد، در چنین مواردی باید مطابق قوانین کدام کشور عمل کرد؟

احساس تعلق به آلمان

خدمات مهاجرت جوانان سازمان AWO در برمن آلمان در سال جاری تا کنون به ۱۰ جوان در مورد خروج از تابعیت خارجی خدمات مشاوره‌ای ارائه کرده است. امسال در ایالت برمن ۳۰ جوان مشمول قانون الزام انتخاب بین دو تابعیت شدند. لوکن می‌گوید، اکثر آنها می‌خواستند گذرنامه آلمانی خود را حفظ کنند. یکی از دلایل آنها این بود که در این صورت مجبور به گذراندن خدمت سربازی کشور مبدأ نخواهند شد.

دلیل مهم دیگر انتخاب تابعیت آلمانی این بود که داشتن تابعیت آلمان به آنها حس تعلق به این کشور را می‌دهد. آنها اینجا به دنیا آمده و بزرگ شده‌اند و خاطرات وطن والدینشان تنها مربوط به دوران تعطیلات است.

داستان تابعیت دوگانه برای ایرانی ها

البته تابعیت دوگانه برای ایرانی تبارهای مقیم اروپا حکایت خاص خود دارد و خیلی مشابه آنچه در گزارش صدای آلمان آمده نیست.

بعد از آنکه نزدیک دو دهه قبل علی خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی با اعلام یک فرمان عفو عمومی اجازه رفت و آمد ایرانی های متواری شده پس از انقلاب اسلامی را به کشور داد،در واقع داشتن تابعیت دوگانه برای ایرانی ها را به رسمیت شناخت. سفارتخانه های جمهوری اسلامی مجاز شدند که برای همه ایرانیان صرف نظر از نوع و علت اقامتشان در کشورهای دیگر پاسپورت ایرانی صادر کنند.

از یک طرف کسانی که سالها بدون علت خاصی جلای وطن کرده بودند با گرفتن پاسپورت ایرانی آمد و شدشان تسهیل شد. این افراد که پیش از خروج از ایران هم مشکل و مخالفتی با حاکمیت ایران نداشتند به عنوان مدرک عادی بودن و ثبات مورد استفاده رژیم قرار گرفتند.

اما هدف اصلی حکومت اسلامی از اجرای این پروژه قبول تابعیت دوگانه، پناهندگان و مخالفانی بودند که با ادعای در خطر بودن جانشان در کشورهای آزاد دنیا از حقوق پناهندگی برخوردار شدند. وزارت امور خارجه از ورود و خروج آزادانه این افراد به داخل ایران برای خارج کردن جمهوری اسلامی از زیر فشار سازمانهای حقوق بشری استفاده فراوان برد.

آنها با تحویل اسامی این افراد به سازمانهای جهانی ادعا کردند که پناهندگان ایرانی درباره فشارهای حقوق بشر در جمهوری اسلامی به کشورهای آزاد دنیا دروغ می گویند تا از تسهیلات آنها استفاده نمایند.

همین تاکتیک موفق جمهوری اسلامی باعث شد تا سازمانهای حامی حقوق بشر و کشورهای پناهنده پذیر کار پذیرش را برای پناهجویان  ایرانی در سالهای بعد بسیار سخت کنند. علاوه بر آن جایگاه پناهجویان ایرانی هم در کشورهای میزبان به شدت تنزل کرد و دیگر کسی ادعاهای آنها را به آسانی نمی پذیرفت.

درحالی که داشتن تابعیت دوگانه به جوامع ترک و عرب در اروپا برای حفظ هویت فرهنگیشان کمک زیادی می کند، برای ایرانی ها در همان جامعه دردسرهای زیادی را می آفریند که به خصوص متقاضیان بعدی باید تاوان سنگین آن را بدهند.


0 نظر فرستاده شده


نظر خود را بنویسید


security image
حروف نوشته شده را بنویسید

busy

Source Article from http://www.fcnn.com/index.php?option=com_content&view=article&id=3068:1391-11-28-21-35-15&catid=113:2009-12-05-06-37-57&Itemid=489